Son Dakika

6/recent/ticker-posts

Alan Yeterlilik Testi AYT Nedir

AYT Nedir

 Alan Yeterlilik Testi (AYT) Nedir ?

AYT yani Alan Yeterlilik Testi örgün veya açık lisede okuyan öğrencilerin 4 yıllık üniversite gitmeye planlayan öğrencilerin girmesi gereken bir sınav ismidir. AYT girmek isteyen lise öğrencilerin öncelikle 1 oturum olacakları TYT sınavına girmesi gerekmekte ve bu sınavdan 150 baraj puanı geçmesi beklenmektedir. 
AYT sınavında 40 Türkçe 40 matematik 40 sosyal bilimler 40 fen bilimleri olmak üzere toplamda 160 soru bulunmaktadır. Sınav süresi 180 dakikadır ve süre zarfında öğrencilerden sınavlarına bittirilmesini beklenmektedir. YKS puanı hesaplanırken %40 TYT sınavından %60 AYT sınavından alınan puanların yüzdesi alınarak hesaplanır.

Puana Göre Çözülmesi Gereken Testler

Sayısal: Sayısal puan türünden alan bölümlere girmek isteyen öğrenciler Matematik ve Fen bilimleri ağırlık vermesi gerekmektedir.
Sözel : Sözel puan türünden alan bölümlere girmek isteyen öğrenciler Türk Dili ve Edebiyat, Sosyal Bilimler 1  ve Sosyal bilimler 2 testleri çözmeleri gerekmektedir
Eşit Ağırlık : Eşit Ağırlık puan türünden alan bölümlere girmek isteyen öğrenciler Matematik, Türk Dili ve Edebiyat ve Sosyal Bilimler 1 testleri gerekmektedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar