Son Dakika

6/recent/ticker-posts

Etkili Ders Çalışma Teknikleri

Etkili Ders Çalışma Teknikleri

Etkili Ders Çalışma Teknikleri

Ders çalışmak kimimiz için normal gibi gelse de bazılarımız için bir eziyet biçimidir. Öğrenciler olarak öğrencilik hayatımızın her yerinde ders çalışma mecburiyetimiz bulunmakta. Siz de ders çalışıyorum çalışıyorum yine de istediğim başarıyı elde edemiyorum. Ayşe, Ahmet çalışmadığı halde benden daha iyi net yapıyor diyorsanız buyurun konumuza geçelim; Nedir bu ders çalışmak? Nasıl etkili ders çalışabiliriz?

Ders Çalışmak Nedir?

Öncelikle bunu iyi bir şekilde kavramak gerekiyor. Ders çalışmayı sadece test çözmekten ya da sadece konuyu okumak zannediyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Dilerseniz ders çalışmayı liste halinde yazalım.

  • Önceliğimiz dersi derste dinlemek. Konuyu ilk önce “dinleyerek” öğrenmek gerekiyor. Önce kulak aşinalığımız oluşsun.
  •  Konuyu “gözle görebilmek” gerekli. Önce ses, sonra görme. Dinlediğiniz konunun, görsellerini, yazılı kaynağını sindirerek okuyun.
  • İlk önce dinlemek, sonra görmek, en son olarak da yazmak gerekir. Konunun özetini veyahut aklınızda kalanları bir not defterine ya da bilgisayar dokümanınıza yazın. Sonuçta hız önemli.
  • Bu üç kural yerine getirildikten sonra pekiştirme aşamasına geçilmeli. Yani test çözülmeli, klasik sorular cevaplanmalıdır.
  • Ders çalışmak olarak kastedilen olay bu dur değerli okuyucu. Biliyorum sizi birazcık sıktım. Şimdi konun eğlenceli kısmına geçelim.

Nasıl Etkili Ders Çalışılır?

Üstte anlatılanları zaten biliyordunuz. Sadece yapılacak işlemlerin bir sırası olduğunu bilmenizi istedim. Bu bölümde ise bu kısımları nasıl etkili hale getirebiliriz onlardan bahsedelim.

Öncelikle size benim test çözme motivasyon tekniğimden bahsedeyim. Test çözmeye başlamadan önce bir kavanoz (etiketsiz, içi gözüken) bulun. Bu kavanozun içine madeni para, taş ya da fıstık/ceviz tarzı birikebilen bir madde atıyoruz. Kendimize bir hedef koyuyoruz.

Örneğin her çözülen 1 teste karşılık 1 TL kavanoza atın. Ya da 10 soruda 1 TL gibi…

Not = Eğer YKS, ALES, LYS, KPSS gibi sınavlar için çalışıyorsanız ve konularınız çok ise hız sizin için çok önemli. Eğer ki bu sınavlara girmek için son seneniz ise; yazarak çalışmak, odaklanmadan ders çalışmaya başlamak sizler için vakit kaybı olacaktır. Hızlanmanın en güzel yöntemi hızlı izleyip, süreyle yarışarak test çözmektir. Youtube’da 1.5-1.75sn hızları ile konuyu öğrenip, ardından bolca test/deneme çözebilirsiniz.

Saat 4:30 ile 7:00 arası ders çalışmak sizlerin odaklanma potansiyelinizi arttırır. En etkili ders çalışma saatleridir.

Her sabah 20 dakika gibi kısa yürüyüşler insanın beynin rahatlamasına, odaklanmayı arttırmaya yardımcı olur.

 

Kendinizi Ödülendirin

Kendinizi Ödüllendirin!

Ders çalışma maratonuna başlarken kendinize yeni ve ilgi çekici kalem, defter, kalemlik ve suluk alın. İnsanı ders çalışma psikolojisine girebilmesi için bu tarz eşyalar çok önemlidir.

Her hedefinizi gerçekleştirdiğinizde kendinize ödüller koyun. Örnekle açıklayayım;

Hedef = Günlük 100 Soru

Ödül = Bitter Çikolata

Sonuç 100 soru ise ödülünüzü alın. Eğer ki 100 soru hedefinize ulaşamazsanız bir sonraki günlerde ulaşana kadar koyduğunuz ödülü asla satın almayın. Bir zaman sonra canınız çekecek ve almak için hedefinizi gerçekleştirmeniz gerekecek 

Zor Çalışma Programı Yapmayın!

Kendinizin sınırlarınızı zorlayacağınız çalışma programları yapmaya kalkmayın. Örneğin 1 saat çalışma, 10 dakika dinlenme gibi programlar sizin hem çok yorulmanıza hem de ders çalışma isteğinizin tamamen kaçmasına sebep olacaktır. En iyi program günlük programdır. Saatlik değil.

Abartı soru hedeflerinden kaçının. Örneğin günde 1000 soru çözeceğim ve haftalık 7000 soru çözmüş olacağım! gibi hayali planlardan kaçının. Yüksek hedefleri olanlar için günlük en ideal çalışma saati 3-4 saattir. Daha fazlasının hem sürekliliği olmaz hem yapıcılığı kalmaz.

Bir matematik hesabı yapalım; her soru ortalama 1 dakikada çözülür kolay ya da zor olmasına göre değişebilir elbette. Günde 4 saat sadece test çözen biri en fazla 240 soru çözebilir. Yani günlük 250 sorunun üstünde soru çözme hedefi koymak sizleri hem yorar hem de ders çalışma isteğinizin kaçmasına sebep olur.

 Asla ve asla günlük yaptığınız programı tutturamayınca korkup sonraki güne yük vermeyiniz. Örneğin günlük soru hedefiniz 150 soru diyelim. 1. gün 150 soru çözdünüz, 2. gün hiç çözemediniz diyelim. Gidip de 3. gün 300 soru çözmeye kalkmayın. Kaldığınız yerden devam ederek günlük 150 soru çözme hedefinizi koruyunuz. Böylelikle kendinize zarar vermemiş olursunuz 

Yorum Gönder

0 Yorumlar