Son Dakika

6/recent/ticker-posts

Pomodoro Tekniği Nedir ? Pomodoro Tekniği Faydaları ?

Pomodoro Teknigi

Pomodoro Tekniği Nedir ?

Zamanı verimli kullanmak için geliştirilen bir zaman yönetimi tekniğidir. 1980'lerin sonlarından Francesco Cirillo  tarafından geliştirilen Pomodoro Tekniği zamanı doğru yöneterek çalışılan bilgi hafızanızda kalıcı hale getirmeyi amaçlamıştır. Pomodoro Tekniği kısa molalarla birbirinden ayrılan çalışma aralıklarını kullanır belirlenen çalışma süresi 25 dakika, 5 dakika mola ile yapılmaktadır. Verilen kısa molalar ile dikkat hep taze tutulur, bu sayede maksimum odak sağlanır ve daha az zihinsel yorgunluk hissedilir. Pomodoro tekniği sayesinde verimli çalışmak ve üretkenliği artırmak mümkündür.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır ?

Pomdoro Tekniği verim almak için yedi ila yirmi günlük sabit bir şekilde her gün aynı şekilde uygulamak gerekir. Başladıktan kısa süre sonra zamanı etkin kullanmayı öğretse de gerçek sonuçları ancak zaman aralığında ortaya çıkacaktır uygulama süreci oldukça sabittir. Gün boyunca her çalışma için kısa aralıklara bölünür ve periyodik molalar verilir her bir çalışma periyodu "POMODORO" olarak adlandırılır. Aşamalarıyla pomodor tekniği'ni uygulama şekli şöyledir ;

Hedefler

Öncelikle yapılacak bir çalışma için ders seçin bunu kısa zamanlı zaman aralıklarına ayırın ve hedeflerinizi listeleyin. Hedeflerini küçük parçalara bölmek kısa aralıklara çalışabilmek ve daha kolay görev takibi yapabilmek açısından önemli olacaktır. 

Çalışma

Zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayıp yapacağınız çalışma üzerine yoğunlaşmak ve 25 dakika dolana kadar odaklanarak çalışın. Çalışma sürenizde bölünmemeye çalışmaktan farklı konuyla ilgilenmemeye özen gösterin çalışma sırasında yapmak istediğiniz düşünceleri ve fikirlerinizi vereceğiniz mola zamanlarında yapın yada erteleyin başka insanların da sizi çalışma yaparak bölmemesini izin vermemeye özen gösterin 25 dakikalık çalışmalarınız sürerken çalışmanız bölünüyorsa zamanlayıcınızı sıfırlayıp tekrar başlayın.

Mola

Pomodoro tekniği 25 dakika dolduktan sonra işin neresinde olursanız mutlaka 5 dakika mola verin. Bu molaları iş dışındaki bir aktivite ile değerlendirmek tekniğini en önemli noktalarından birisidir. Bu verdiğimiz 5 dakika mola yorulan zihninizi tazelemek için işten uzaklaşıp farklı bir şekilde mola vermek gerekir. Örneğin temiz hava almak odada gezinmek veya kahve içmek gibi molalar verilebilir.

Döngü

Yapmış olduğunuz moladan sonra aynı döngüyü sürdürün ve gerçekleştirdiğiniz hedefleri, bitirdiğiniz Pomodoro döngülerini , bölünmelerinizi, tamamlamadığınız döngüleri ve işleri listenizden işaretleyin. Bu döngü Çalışma-Mola-Çalışma-Mola şeklinde sürdürünüz odaklanmanızı maksimum seviyelerde tutacaktır.

Uzun Mola

4 Pomodoro zaman dilimi geçtikten sonra 15-20 dakika gibi uzun bir mola verin. Her 4 pomodoro' dan sonra uzun molayı tekrarlayın, 25 dakikaya 5 dakika uygun gibi görünse de herkesin birebir aynı şekilde uygulanmasına gerek yoktur. Önemli olan belli uzunluktaki çalışma saatlerinin arasına kısa molalar koyulması ve bu döngüyü sürdürülmesi sağlanmasıdır.

Rapor

Zamanınızı ne derece iyi kullandığınızı görmek için tutuğunuz listeleri kontrol edin. kaç pomodoro döngüsünde başarıya ulaştığınızı kaç tanesinde bölündüğünüzü ve hedeflediğiniz sayıda ulaşıp ulaşmadığınızı raporlayın.

Pomodoro Tekniği Kimler İçindir ?

Pomodoro Tekniği yoğun konsantrasyon gerektiren işlerde çalışanlar tarafından kullanılır. Bu kişiler yaratıcılıklarını ve üretkenliğini her daim taze tutmak zorundadırlar.
Pomodoro tekniği Ders Çalışma Teknikleri arasında da sayılmaktadır. Odaklanma gerektiren ders çalışma aktivitesi için bu teknik oldukça faydalıdır. Sınavlara hazırlanan ve düzenli çalışma zorunda olan her öğrencinin kişisel disiplinine yardımcı olacak ve üretkenliğini arttıracktır.
Pomodoro Teknikligi faydaları

Pomodoro Tekniği Faydaları

Zaman Kontrolü ve Verimlilik

pomdoro tekniği sayesinde hem bir aktivitenin ne kadar süre gerektiğini hem de bunca zamanın nereye gittiğini öğreneceksiniz. Ayrıca bu sistem ile çalışırken bölünmeleri önleyecek ve odaklanmayı sürdüreceksiniz buda size zamanı verimli kullanmayı öğretecektir.

Planlar ve Hedefler

Zaman yönetiminiz sayesinde gününüzü doğru şekilde planlamaya ve zamanı etkin kullanmaya başlayacaksınız bu bağlı olarak kendinize daha çok net hedefleriniz belirleyecek ve bir işin ne kadar sürede biteceğini önceden bileceğinizi için kontrol sizin elinizde tutacaksınız.

Motivasyon ve Üretkenlik

Saatlerce çalışmaktansa 25 dakika çalışmak daha kolaydır. Kısa çalışma süresi size dolay görünecek ve işlerinizi daha yüksek motivasyonla tamamlayacaksınız, ayrıca işleri küçük parçalara böldüğünüz için tamamlanan her parça size "iş bitirmiş" olma hissini yeniden yaşatacak her tamamladığınız döngü ile birlikte üretkenliğinizi arttıracaksınız.  

Yorum Gönder

0 Yorumlar