Son Dakika

6/recent/ticker-posts

Sıfırdan Başlayıp Üniversite Sınavına Kazanmak

Sıfırdan Başlayıp Üniversite Sınavına Kazanmak

 Sıfırdan Başlayıp Üniversite Sınavına Kazanmak

Merhaba üniversite adayı dostlarım sıfırdan başlayıp güzel bir üniversite kazanmak ister misin ? Kazanmak senin elinde bunu başarabilirsin, bu sen yapabilirsin bir başkası senin için yapamaz sıfırdan başlayıp güzel bir üniversite kazanmak nasıl diye düşünüyorsan makalemizde yer verdiğimiz bilgiler göz atın...  
Bunu bize bir hikaye gibi anlatım Bir zamanlar uzak bir yerde BİLGE yaşarmış, bu bilge hayatını insanlara nasihat ederek ve öğrenci yetişirerek sürdürürmüş. İnsanlar bilgenin her şeyi bildiğine inanlarmış, bilgeye sorulan her sorunun cevabını biliyormuş. Bilgenin öğrencilerin biri ustasının herşeyi bilemeyeceği ve insanlara kandırdığını inanıyormuş bu düşünceye ispatlamak için uzun uzun düşünmeye başlamış ve sonunda aklına bilgenin  asla doğru cevabını bilemeyeceği bir soru gelmiş, daha doğrusu bir oyun ile ustasını insanlara gerçek yüzünü göstermek istemiş. Genç  avucuna bir kelebek alıp ellerini arkasına saklayarak bilgeden elinde ne olduğunu bilmesini isteyecek ve muhtemelen bilge kelebek olduğunu bilecek olduğunu işte o zaman esas soruya soracak  "Peki bu kelebek ölü mü, canlı mı ? " bilgenin cevabı "canlı" olursa avucundaki kelebeğe sıkıp öldürecek "ölü" cevabını verirse zaten bir şey yapmasına gerek kalmayacak ne cevap alırsa alsın doğru olmayacak bilgenin sahtekarlığı ortaya olacak düşünerek bilgenin yanına girmiş
-Ey bilge! Elimde ne tutuyorum bil bakalım ?
--Bir kelebek olsa gerek evlat
-Peki bu kelebek ölü mü, canlı mı ?
--Evlat ölü yada canlı bu senin elinde
evet arkadaşlar birşeyin düzgün gitmesi sadece senin elinde çok uzaklara aramak yada başka şeylere odaklanama gerek yok Sadece öğrenci olduğunuzu unutmayın öğrenci olmanın gerektiği yapın.

Kendine Karşı Dürüst Ol 

Herşeyden önce Kendine Karşı Dürüst Ol herkes elindeki imkanları göz önünde bulundurarak hedeflerini ve planlamasını düzgün yapması durumunda  bu planlarını hedeflerini ulaşmasını önünde hiçbir engel kalmaz. Ancak bu planlarını hedeflerinizi belirlerken kendine karşı dürüst olmanız gerek kendi gerçeklerini tam olarak ortaya koymadan hayallerinize ulaşmanız geç olur.

Planlanın Uygulanabilir Olsun

Kendinize yapacağınız plan Planlanın Uygulanabilir Olsun uygulamakta zorluk çekeceğiniz bir plan yerine, rahatlıkla uyabileceğiniz bir plan programla çalışmaya başlamak ve duruma göre revize etmenin doğru olacağı düşünüyorum. Sıfırdan başlayıp üniversite sınavına kazanmak sıkıcı bir çalışma çıkartıp eğlenceli bir hale dönüştürmeye çalışmalısınız Sıkılarak yaptığın işlerden verimli sonuç alacağını pek mümkün olmayacaktır. 
Zaman Planlaması Yapın

Zaman Planlamasında Tam Bir Muhasebeci Olun

Sıfırdan başlayıp üniversite sınavına kazanmak için bir diğer önemli nokta zamandır. Başarılı insanların en önemli özelliklerinden biri de zamanı en iyi şekilde kullanmalarıdır. Bir günde yada bir haftada (uyku, yemek, yol, okul, teknoloji, sosyal aktiviteleriniz.) ne kadar zaman ayırdığınızı bir göz atmaya başlamalısınız. Hayalleriniz için boşa vakit harcamaya bir kenara bırakmalı bir an önce bir işin ucundan tutup çalışmaya başlamalısınız.

Kitap Seçimi Nasıl Yapılmalı

Kitap seçimi noktasında bir çok kişi zorluk yaşadığını düşünüyorum. Bu alanda ilk olarak danışmanız gereken kişi okulunuzda sınıf öğretmeniniz yada okuldaki rehberlik hocanız olacaktır. Tek başınıza yada öğretmeniz yardımı ile seçeceğiniz kitaplar size uygun düzeyde olması özen göstermelisiniz.
İlk başta bütün derslerde konu anlatımlı kitaplar ile soru bankalarının elinizin altında olması yararlı olacaktır. her ikisini birlikte almanız biraz maliyet acısından sizlere zorlayıcı olacağından soru bankaları kitaplar almayı biraz erteleyebilirsiniz.
Uyku ve Beslenme Önemi

Uyku ve Beslenme Önemi

En çok zorlanacağınız nokta bu uyku ve beslenme olacağını düşünüyorum. Alışmış bir bedene düzenli bir şekilde uyuyup uyanmak ve saati gelince yemek yemek alışkan olmadığınız durumlar ve bu alışık olmadığımız durumları düzene sokmak biraz zor olacağını düşünüyorum. Verimli bir çalışmanın olmazsa olmazı uyku ve beslenme iki bileşendir. Zirveye ulaşmaya çalışan kişilerin bir çoğu düzenli uyku, beslenme ve zaman olaylarını doğru kullanmaktan geçmektedir. Amerika da yapılan araştırmalar sonucundan çıkan sonuç verimli uyku saati 6-8 saat sonucu çıkmıştır. Uyku zamanı çok önemlidir gece 12 de uyumak ile 3'te uyumak arasında dağlar kadar fark olduğunu unutmayın.

Yorum Gönder

0 Yorumlar