Son Dakika

6/recent/ticker-posts

Üniversitelerde Online Eğitim

Üniversite Online Eğitim

 Üniversitelerde Online Eğitim 

2020 yılı felaketler geçerken dünyayı sarmış bulunan ve ülkemizde de görülen Covid-19 salgını nedeni ile hayatımızda birçok değişiklik meydana geldi. Bu salgın beraberinde de çok büyük problemler meydana getirdi. Bu problemlere devletimiz nasıl önemler almaya başlandı.

  Covid-19 Salgından dolayı kafalarda en çok soru işareti bırakan konulardan biri ‘’EĞİTİM’’ alanında oldu. Yüksek Öğrenim Kurulu eğitime devam etmek için Üniversitelere online eğitime geçme seçeneği sunuldu ve bazı üniversitelerde bu seçenekten yararlanıp yeni eğitim öğrenim döneminde derslerini internet üzerinden vermeye karar verdi. Hal böyle olunca öğrenciler  arasında fikir ayrılıklarına yol açtı. Bir kısım öğrenci bu fikri desteklerden bir kısım öğrenciler de bu eğitim veriliş şeklinden memnun olmadığını sosyal medya aracı dile getiriyor. Veliler ve öğrenciler tarafından desteklemeyenler Üniversitelerde Online Eğitim  verilmesi eğitimden hiçbir şekilde verim alınamayacağını, okulları kapatmanın online eğitime geçilmesi bir çözüm olamayacağını ifade etmekte. 

En çok eleştiri oklarını üstüne çeken havaların ısınması ve insanların dışarı çıkma isteklerini gerçekleşmesi ve yazlık işletmeler oldu. Karşıma en çok çıkan yorum okulların kapatılmasından ziyade asıl bu işletmeler hakkında önlemlerin alınması gerekliliği hakkında olan yorumlardı. Sosyal medya gündeminde de her yer açık okullar ise online eğitime geçildi kararı sıkça gündem oldu. Online eğitime olumsuz eleştiri yapanların öğrencilerin yanında olumlu eleştiriler de çok fazlaydı. Bu karara sevinen öğrenciler ve veliler de tepkilerini dile getirdi. Üniversiteler çok kalabalık kurumlar olması nedeni ile tek bir insanın  virüs taşıma ihtimalinin bile facialara yol açabileceği bu dönemde eğitimeler online olması iyi oldu diyenler var. 

Üniversitelerin online eğitime geçişin ana unsurunu da okulların kalabalık olması ve tek bir insanda görülen Covid-19 vakası binlerce kişini sağlığına zarar vermesi sebep olarak kabul edilebilir. Öğrenciler okula gidip virüs kapma ihtimalinden çok endişe duyuyor aslında kendilerinden ziyade aileleri için de çok endişeliler. Okuldan kaptığı virüsle ailelerine bulaştırma ihtimalleri çok yüksek olacağından verilen bu kararı destekleyen kesim de çok fazla. Her iki taraf da kendini gerekçelerini daha haklı bulduğundan tartışmalar sürekli devam ediyor. Ülke olarak zor bir süreçten geçildiği için her verilen kararın eksi ve artıları oluyor ama bu kararların verilmesindeki amaç en hızlı ve sağlıklı şekilde Covid-19 u son vermek.

   Bu konu hakkında tartışmalar çok olsa da online eğitime geçen kurumların sayısı oldukça fazla. Ülkemizde alınan bu önlemlerin en kısa zamanda işe yaramasını ve sağlıkları günler geçirmeyi hedefliyoruz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar