Son Dakika

6/recent/ticker-posts

2021 Polis Nasıl Olunur Şartları Nelerdir POMEM PMYO

2021 Polis Nasıl Olunur

2021 Nasıl Polis Olunur?

Polis olma şartları, belirli bir eğitimden geçilmesini ve fiziksel bazı özelliklerin taşınıyor olması gerektirmektedir. Polislik şartları kapsamında sorunun cevabını merak eden Lise mezunlarının, ön lisans mezunlarının, lisans ve yüksek lisans mezunlarının farklı okullarda polislik eğitimi almaları gerekiyor. Bu süreler en son mezun olunan okula göre iki ile altı ay arasında değişiklik göstermektedir. Nasıl polis olunur? sorusu kapsamında hangi okul ne kadar süre eğitim vermektedir sorusunun cevabını da bilmek gerekir. Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü (POMEM)’in düzenlediği eğitimlere katılmak kaydıyla 6 aylık bir eğitimin ardından polislik unvanına sahip olunabilmektedir. Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) ' eğitimlerine katılmak kaydıyla 2 senelik bir eğitimin ardından polislik unvanına sahip olunabilmektedir. Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) ' eğitimlerine katılmak şartıyla 11 ay süren bir eğitimin ardından polislik unvanına sahip olunabilmektedir.

Polislik Şartları Nelerdir?

EGM adaylardan polis olma şartları kapsamında şunları istemektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olma,
 • Önlisans, lise ve lisans mezunu olup yurt dışında ki okullardan mezunların denklik belgelerinin bulunması.
 • Kamu Personel Seçme Sınavı taban puanlardan 2019 sonrasında yapılmış sınavlardan polislik şartları kapsamında P3 için minimum 60, P93 içinse minimum 65 puan almak gerekmektedir.
 • On sekiz yaşını doldurmuş olma,
 • Otuz yaşından gün alınmamış olması,
 • Fiziken erkeklerin minimum 1 metre 67 santimetre ve kadınların 1 metre 62 santimetreden uzun olmaları ile vücut kitle endekslerinin 18 ila 27 içinde bulunması,
 • Adaylar sağlık yönetmeliği kriterlerine sahip olmaları, silah taşımalarına engel olacak bir durum olmaması, hiç bir yüz kızartıcı suçtan ceza alınmamış olması,

Ek olarak; Polis olma şartları gereğince uygulanan güvenlik soruşturmaları, adaylar ve eşleri için yapılmaktadır. Adayın kendisi ve eşinin haricinde akrabalarınım işlediği suçlar mesleğe alınmalarına engel değildir.

Yeni Dönem POMEM Alım Şartları Neler?

Polis olma şartları kapsamında POMEM ve Polis Meslek Yüksek Okulu müracaatları kendi içerisinde farklılıklar gösterebilir. POMEM’i tercih edip polis olmak isteyenlerin polislik şartları için evvela ön lisans/lisans mezunu olmaları gerekiyor. PMYO’dan ayrı biçimde Onsekiz yaşını doldurmuş ve Otuz yaşından gün almamış olmak koşulu da bulunmakta. Yaşı Otuzdan büyüklerle Polis Meslek Yüksek Okulu müracaatı yapamayanlar POMEM sayesinde çok daha esnek koşullarla başvuru yapabilmekteler. Nasıl polis olunur? sorusuna cevaben yine, ilaveten POMEM’e başvuru yapacakların aynı zamanda KPSS puanlarının da olması gerekmekte. Müracaatta lazım olan puan ve türünü Akademinin yaptığı açıklamalar incelenip öğrenilmesi mümkündür.

pomem pmyo ne demek

POMEM Ne Demek?

Polis olma şartları gereği Polis Meslek Eğitim Merkezleri polis memuru yetiştirmek amacıyla mesleki eğitim vermekte olan kurumdur. Polislik şartları kapsamında POMEM eğitim/öğretimini başarıyla bitiren öğrencilere Meslek Eğitimi Sertifikası verilmektedir. Nasıl polis olunur? sorusuna cevaben ilaveten, POMEM öğrencisinin memur adayı olarak atanabilmeleri amacıyla öğrenim sürecini başarıyla tamamlamaları ve eğitim sonrası yapılmakta olan eğitim sonrası sınavlarında başarı kazanmaları mecburidir.

PMYO Ne Demek?

Akademiye bağlı, iki sene süreyle ön lisans seviyesinde, ücretsiz yatılı, üniforma dahil, gıda, konaklama ve sağlık masraflarının devlet tarafından ödendiği polis olma şartları mesleki eğitim ve öğretim uygulamaları yapan kurumlardır. Polis teşkilatının polislik şartları için gerek duyduğu polisleri Polis Meslek Yüksek Okulunda yetiştitmektedir.

Yeni Dönem Alım Ne Zaman?

Nasıl polis olunur? Sorusu kadar ne zaman alım yapılacak sorusu da çok merak edilenler arasında. Yirmi Yedinci dönem alımlar, 2021 senesinin ilk polis alım ilanın açıklanması adına evvela 27. dönem polis memurluğu seçim sonuçlarının açıklanması ve adayların eğitimlere alınmaları gerekiyor.

Üstteki sürecin sonuçlanması sonrası Bakanlığa bağlı Emniyet Müdürlüğü'nün 2021 senesi ilk alım bildirisini Şubat ya da Mart ayında yapması bekleniyor.

pomem pmyo şartları

Yeni Dönemde Kaç Polis Alınabilir?

2020 senesi polis olma şartları konusunda açıklamaları İç İşleri Bakanı yapmıştı. Polis Meslek Yüksek Okulu, PAEM ile Polis Mesleki Eğitim Merkezi türü alanlarda Türkiye genelinde toplam olarak Otuz beş Bin alım yapılacağı ilanı yapan Bakan, Polis Merkezlerinde oluşan çıkan büyük açıkların ardından polislik şartları ile uyumlu alımların artacağını da belirtmişti. 2021 senesinde kaç polis olacağı eksik veya çok mu olacağı bilinmese dahi İç İşleri Bakanımızın yeni seneyle birlikte yeni bir açıklama yapması bekleniyor.

Polis Meslek Yüksek Okuluna kabul İçin Boy Şartı

Ağustos ayı 04/ 2003 tarihinde ve 25189 sayı ile Resmî Gazetede yayınlanıp uygulamaya koyulan Polislik Teşkilatı Sağlık Kriterleri Yönetmeliğinde bulunan Rahatsızlık Branş sınıflaması, iç ve dış hastalık başlığında Yedinci maddede olduğu üzere; polis olma şartları kapsamında lise mezuniyeti sonrası "Polislik Meslek Eğitimi Birimlerine ve PMYO Ön Lisansına dahil edileceklerin polislik şartları gereği boyları erkeklerde en az 1 Metre 67 Santimetre, bayanlarda 1 Metre 62 Santimetre olacaktır” hükmü vardır.

Polislerin Vazifeleri Nelerdir?

Nasıl polis olunur sorusu kadar polisin vazifeleri de bilinmesi gerekli konulardandır.

 • Kamusal düzeni ve güvenliği sağlama,
 • Yasa uygulamalarını sağlama,
 • Suçları önceden ortaya çıkarmak, oluşmasını engellemek ve soruşturmaları yapmak,
 • Türlü belge ve lisansları hazırlamak.

Yorum Gönder

0 Yorumlar