Son Dakika

6/recent/ticker-posts

Üniversite Hazırlık ve Üniversite Nasıl Kazanılır ?

 

Üniversite Nasıl kazanılır

Üniversite Nasıl Kazanılır?

Eğitim sistemimize göre on iki yıllık zorunlu eğitim sürecinden bir sonraki aşama ise üniversitedir. Zorunlu eğitim kapsamına girmemekle birlikte her öğrencinin mutlaka tecrübe etmesi gereken eğitim basamağıdır. Anne ve babasının kanatları altındaki çocuğun kendini bir birey gibi hissettiği, hayatının nasıl ilerleyeceğine yönelik kararı vermekte özgür olduğu bir aşamadır. İnsanın hayatında çok önemli bir yeri vardır üniversite yaşamının. Kişi üniversite eğitimi ile kendine has bir düşünce sistemi oluşturur. Çocukluktan yetişkinliğe atılan ilk adım olduğu da söylenebilir.

Üniversiteye Gidebilmek İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekir?

Bireyin hayatında önemli değeri bulunan bu sisteme dahil olabilmek için öncesinde ciddi bir hazırlık gerektirir. Üniversiteye girişin ilk aşaması YKS sınavından geçmektedir. İyi bir üniversiteye gitmeyi amaçlayan kişiler öncelikle girecekleri sınav sistemini iyi bilmeli ve buna yönelik üniversiteye hazırlık yapmalıdır. Yetenekleri, ilgi alanları ne ise ona yönelik bir programa girmeyi hedefleyen öğrenciler hangi derste kaç net yaparsa istediği üniversitenin isteği bölümüne gider gibi durumları araştırarak adımlarını bu doğrultuda atması uygun olacaktır. YKS sınavı öncesinde benzer şekilde uygulanan YGS ve LYS sınavları ile öğrenciler üniversiteye gidebiliyorlardı. Liseye giriş sınavı TEOG 'un kaldırılmasıyla YGS ve LYS sınavları da kaldırıldı. YGS sınavı bir baraj sınavıydı. LYS sınavına girebilmek için YGS'den 180 puan almak gerekiyordu. Önlisans bölümüne yerleşebilmek için 150-180 arası bir puan almak gerekiyordu. LYS sınavı ise herkesin yerleşmek istediği alana göre derslerin sınavına girdiği bir aşamaydı. Şu an bu sınavların yerini TYT ve AYT sınavı almış bulunmaktadır. TYT sınavının açılımı Temel Yeterlilik Testi' dir. TYT sınavı üniversiteye girişin ilk basamağıdır. Bu sınav ile öğrencilerin akılcı düşünme becerileri ölçülmektedir. Sınavdan 150 puanın altında alan bireyler tercih yapamazlar. 180 puan üzerinde alan öğrenciler herhangi bir lisans bölümüne tercih yapabilirler. 200 puan alanlar tercih yapmadıkları takdirde iki yıl geçerli olacak puanlarını kullanabileceklerdir.

TYT' den sonra üniversiteye girişteki bir sonraki basamak AYT sınavıdır. Bu sınava girmek zorunlu değildir. Ancak bazı bölümlere girebilmek için AYT de belirli bir başarı sağlamak gerekmektedir.

Üniversite Hazırlık Nasıl Yapılır

Üniversiteye Hazırlık Sürecinde Yapılması Gerekenler

Gireceği sınavları tanıyan öğrenci artık hedeflediği bölüme hazırlanmak için daha amaçlı bir eylem sergileyebilecektir. Unutulmamalıdır ki rotası olmayan gemi deniz üzerinde bir oraya bir buraya savrulur. Varacağı noktayı bilemediğinden mavilik üzere kaybolur. Üniversiteye hazırlık sürecinde olan bir öğrencinin öncelikle rotası belirlemesi gerekir. Hedeflediği bölüm nedir? Bu bölüme girebilmek için hangi sınavlara girilmelidir? Girilen sınavlardan hangi branştan kaç net elde edilmelidir? Tüm bu soruları yanıtlayan öğrenci ders çalışma safhasına gelebilir.

Hedefini belirleyen öğrencileri zorlu ve uzun bir süreç beklemektedir. Bu zorlu süreci en başından sonuna kadar planlamalı ulaşacağı noktayı görmelidir. İnsan zihni her zaman bütün olmak ister. Bütünü daha iyi algılar. Dolayısıyla başlangıcı ve bütünü aynı çerçeve içerisinde görüp nerede nasıl davranacağını planlarsa hedeflerine kolaylıkla kavuşacaktır.

Bu süreçte öğrenci kendine bitirmesi gereken belirli dersler belirleyebilir. Çalışma takvimi periyotlara bölünmelidir.Her bir periyota bitirmek için kendi çalışma miktarına göre dersleri koymalıdır. Çok yoğun planlar yapmaktan kaçınmak doğru bir davranış olacaktır. Kişi kaldırabileceğinden fazla yükü omuzlarına alırsa bu yükün altında kalabilir. Dolayısıyla ilerlemek için bıkkınlık oluşur. Sürecin başında yılar. Yapılabilecek daha az yoğun olan planlar yapmak kişiyi başarıya ulaştıracaktır. Öğrenci üniversite hazırlık döneminde kararlı adımlarla ilerlemelidir. Kararlı olmak, alışkanlıklardan kurtulmak önemli bir noktadır. Alışkanlıklar bireyin ders çalışması önündeki en büyük engel haline gelebiliyor. Bu nedenle çalışma masasına geçip alışkanlıklarımızı bir kenara bırakıp kararlılıkla oturmalıyız.

Öğrenciler yoğun çalışma temposunda bazı durumlarda uzman yardımına ihtiyaç duyabilir. Alanında uzman kişilerden alınan doğru bilgi ve yönlendirmeler süreç içerisinde hayati değer oluşturacaktır. Uzman öğreticiler ders içerikleri hakkında öğrenciyi bilgilendirmenin yanı sıra soru çözümlerinde de verdiği geri bildirimlerle hataları öğrenci adına bir artıya dönüştürebilecektir.

Öğrenci üniversiteye hazırlık döneminde yararlandığı kaynaklara da dikkat etmelidir. Daha önceki yıllarda üniversiteye hazırlanmış kişilerden veya yardım aldığınız öğreticilerin önerdiği, alanında kendini kanıtlamış yayınlardan kaynak seçimi yapabilirsiniz.

Özel öğretim kursu, online eğitim ile yardım alan kişiler eve geldikleri zaman diliminde temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra masanın başına oturup o gün derste işlediklerinin tekrarını yapmalı ve soru çözmeye başlamalıdır. Aralıklarla yapılan tekrarlar unutmanızı engelleyecektir. Sık yapacağınız tekrarlar ise çalışmış olduğunuz konuyu unutmanıza sebep olacaktır. Bu nedenle ara ara öğrenmiş olduğunuz konuyu tekrar etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Tekrarın ardından soru çözümü ihmal edilmemelidir. Çünkü sınav test şeklinde gerçekleştirilir. Çalışılan konuyu soru üzerinde uygulanmadığında sınav esnasında kişiyi zor duruma sokacaktır. Her gün belirli bir miktarda soru çözmek başarılı olmak isteyen herkes için şarttır.

Üniversite Sınavında Öğrencinin Başarısını Etkileyen Durumlar

Günümüz sınav sisteminde Türkçe soruları sınav için belirleyici etken haline geldi. Önceki dönemlerde matematik yapabilen bir öğrenci Türkçe' yi de yapabiliyordu. Fakat bugün matematiği yapabilen bir öğrenci Türkçe testini yapamayabilir. Çünkü artık Türkçe sorularında sadece dil bilgisi bilgisini sorgulayan sorular ağırlıkta değildir.Bugünkü Türkçe soruları çocuğun okuduğunu anlama becerisini ölçmektedir. Uzun ve anlaşılması bir hayli  zaman alan sorular ile karşılaşan öğrenciler için sınavda zaman kaybına yol açabilen bir branş haline gelmiştir. Ancak üniversite hazırlık öğrencisi her gün paragraf sorusu çözerse, zamanının bir kısmını kitap okumaya ayırırsa bu dersin altından başarıyla kalkacaktır. Yapmış olduğu bu çalışma sadece Türkçe testini değil diğer dersleri de etkileyecektir. Okuduğunu anlayan öğrenci sorularda ne istediğini hemen kavrar ve testi cevaplar. Türkçe dersindeki dil bilgisi soruları da anlama becerileriyle harmanlanmış bir şekilde öğrencilere sunulmaktadır. Bu şekilde bir soruda öğrencinin birçok alandaki becerileri ölçülmektedir. Öğrencilere düşen de bol soru ve sistemli çalışma ile bu sınavın üstesinden gelmektir.

Üniversitede Sınavında Başarılı Olmak

Sınava Hazırlık Sürecinde Yapılması Gereken Şeyler

 1. Sabretmek ve pes etmemek gerekir.
 2. Süreç esnasında tüm çaba ortaya konulmalıdır.
 3. Çalışmaların üzerine her gün katarak ilerlemek gerekir. İlk zamanlarda zorlanılacak ancak gün geçtikçe çalışma temposuna alışılacak.
 4. Motivasyonu artırıcı çalışmalar gerçekleştirilmelidir.
 5. Başkalarının ne yapıp ne yapmadığına takılmak doğru değildir. Kişiler sadece kendinden sorumludur. Etrafına takılı kalan bir adım öteye gidemez.
 6. Kaygı düzeyi orta seviyede olmalıdır. Yüksek kaygı ve çok düşük kaygı başarının önündeki en büyük engeldir.
 7. Ders çalışmaya engel olan durumlar  belirlenmeli onlardan kurtulmaya çalışılmalıdır.
 8. Yapılabilinen derslere takılı kalarak zorlanılan alanları göz ardı etmemek gerekir.  Görmezden gelinen problem birike birike bir dağ haline geldiğinde baş edilmeyecektir.

Sınava Hazırlık Sürecinde Yapılmaması Gereken Şeyler

 1. Öğrenciler ders çalışmak için bahane üretmeyi bırakmalıdır. Bahaneler vicdanı rahatlatır ancak yerine gelmesi gereken sorumluluklar üzerindeki kara bulut olarak kalırlar.
 2. İlk yıl sınavda başarısız olunduğunda mezuna kalırım düşüncesi sınava hazırlık sürecinde düşünülmesi gerekilen en son şey olmalıdır. Çünkü zihne başarısız olacağım düşüncesi yerleştirildiğinde başarı sağlamak güç hale gelecektir.
 3. Öğrenciyi başarıya götüren şey aşırı çalışmak değil doğru ve verimli çalışmaktır. Bu nedenle uykudan ödün vererek geç saatlere kadar çalışmak bir sonraki gün olan çalışmaları olumsuz etkileyecektir. Uyku alın ve erken saatlerde uyanılması gerekir.
 4. Sosyal hayatın bitirilmemesi gerekir. Bu süreçte  motive edecek ve ruhu dinlendirecek aktivitelerde bulunmak kişiye iyi gelecektir.
 5. Deneme ve soru çözümleri göz ardı edilmemelidir.
 6. Üniversite adayları soru sormaktan çekinmemelidir

Üniversiteye hazırlık zorlu bir yoldur. Doğru adımlar atıldığında sistemli çalışma ile üstesinden kolaylıkla gelinebilir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar