Son Dakika

6/recent/ticker-posts

YKS Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır ?

2021 YKS Ders çalışma Programı Nasıl Hazırlanır
 

YKS Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır ?

Öğrenci olduğunuz sürece özellikle YKS (Yüksek Kurumlar Sınavı) TYT (Temel Yeterlilik Testi), AYT(Alan Yeterlilik Testi) ve LGS (Liseye Geçiş Sınavı) ye hazırlanan süreçte çalışma programı ile hep iç içe olacaksınız. Verimli bir çalışmanın sırrı da doğru bir şekilde size özgü bireysel hazırlanan programlardır. Bireysel bir program her birey için özeldir ve çalışma programları da tıpkı parmak iziniz gibi kişiden kişiye farklılık gösterir. Birçoğunuz benden hazır bir program bekliyor ancak her bireyin kişisel özelliklerini düşündüğümde hazır program paylaşmanın çok da yararlı olacağını düşünmüyorum bunun sebebi her bir öğrencinin farklı bir şekilde ders çalışmaya yönelme şekili olacağından vermiş olduğum programlar sizlere uyum sağlamayabilir. O nedenle etkili bir programın nasıl hazırlanacağını sizlere anlatmak istiyorum.

Çalışma Programın Neler Olmalı

Çalışma programlarını günlük hayatınızdan bağımsız düşünmeyin. Bu hazırlayacağınız programda sadece ders çalışma olmayacak Uyku saatleriniz, ara molalar, beslenme kültürel aktiviteler ve sosyal aktivitelerinizde yer alacağı için bu bahsettiğimiz konuları göz önünde bulundurmalısınız ki programınız sıkıcı olmasını önlemiş olursunuz

Dinlenme Zamanı

Ders çalışma programında yer alması gereken en önemli şey dinlenme zamanı olması gerekir dinlenme zamanı nitekim başarılı bir sınav maratonu geçirmenin olmazsa olmazıdır. Şöyle düşünün : Kısa mesafede çok rahat taşıdığınız yükü uzun mesafede taşıdığınızda başlangıçta hafif olan yük bir süre sonra ağırlaşmaya başlaması sonucu taşınmaz hale gelebilir. Ancak dinlene dinelene çok rahat taşırsınız o yükü o nedenle uzun sınav maratonunda dinlenme zamanlarını çok önemlidir.

Dinlenme Programı Aktiviteleri Nelerdir ?

Aslında hepimizin günlük hayatımızda rutin yaptığımız şeyler bunlar sadece bunları daha planlı ve ölçümlü yapmaya ihtiyacınız var.
Plansız gece 3'lere kadar film izlemek oyun oynamak yerine planlı bir şekilde haftada bir gün gece 12'den önce ve günlere yayılmış bir şekilde yapmak daha güzel bir sınav maratonunuz olmuş olur. Genel Aktiviteler şunlardır spor, yürüyüş, dizi, oyun oynama, film izlemek, kitap okumak ve müzik dinlemek  ayrıca bir haftalık ders çalışma programında bir gün belirli bir saat yada yarım gün kitabın kapağını bile dokunmama belirlemek daha sağlıklı bir program olması için önemlidir.

Ders Çalışma Programı nasıl Hazırlanır

Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır ?

Verimli bir çalışma programı hazırlayabilmek bir yemeğin kıvamını tutturabilmeye benzer hepinizin çalışma programına koyacağı maddeler belli yani yapılacak işler belli önemli olan ise o kıvamı tutturabilmek .
Bir çalışma programının içerisinde üç temel bölüm vardır:
Dinlenme programı, test programı ve konu çalışma/tekrar programı 
Çalışma Programı : Günlük 2-3 ders yerleştirmekte fayda var çok ders yerleştirip sıkıcı hal almaması için bir de her zaman farklı dersler olmalı aynı ders çalışmak bir yerden sonra verimliliğinizi düşürebilir farklı derslerden çalışmak aynı zamanda dikkat seviyesini üst düzeyde tutar. Bu şekilde programı hazırladıktan sonra sıra uygulamaya geliyor konu çalıştıktan hemen sonra arkasından 2-3 konu test çözmek ne kadar anladığınızı sizlere gösterebilir yanlış yaptığınızı soruları detaylıca analız etmeyi unutmayın.
Öğrenilen bilgiler tekrar edilmediği zaman unuttulur.
O nedenle haftalık tekrarlarınızı yapmayı ihmal etmeyin ayrıca tekrarlardan sonra soru bankalarından çözülecek birkaç testle pekiştirmiş olacaksınız Yanlış yaptığınız soruların üzerine mutlaka gidin. Sizi başarıya ulaştıracak küçük ama önemli olan bu noktayı görmezden gelmeyin, çok çok önemseyin
ama omurgayı oluşturduktan sonra ilerleyen zamanlarda duruma göre program üzerinde güncellemeler yapabilirsiniz. Günde şu kadar soru çözmeliyim diye kendinizi baskı altında bırakmayın önemli olan önce konuyu anlamaktadır. Konuyu anlamadan seri soru çözümlerine geçmeniz zaten giderek temponuzu artacak. Konuları iyice çözdüğünüzü soru sayıları da artacaktır keşke hazır bir program verseydiniz ses duyar gibiyim Sizlere balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek daha mantıklı olacaktır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar