Son Dakika

6/recent/ticker-posts

Hukuk Kazanmak- Hukuk İçin Kaç Net Lazım?

hukuk-kac-net

Hukuk Kazanmak- Hukuk İçin Kaç Net Lazım?

Hukuk kazanmak için üniversite hazırlık maratonuna başladıysanız zorlu bir yükün altına girdiniz demektir. 

Ülkemizde birçok öğrencinin hayallerini iyi bir üniversitede Hukuk Fakültesi okumak oluşturur. Bu nedenle öğrenciler kendilerine hukuk fakültesi nasıl kazanılır? Sorusunu sormaktadırlar. Bu kapsamda öğrencilerin nasıl bir çalışma stratejisi izlemesi gerektiğini aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Hukuk Fakültesinde okumak hedefini belirleyen öğrencilerin her şeyden önce bu meslek için uygun olup olmadığını bilmesi gerekir. Hukuk Fakültesinde okumak zorlu bir süreç olduğu gibi avukatlık ya da hâkim, savcılık da bir o kadar zor mesleklerdir. 

Hukuk Fakültesinde tanıştığınız kişilerin kültür seviyeleri de çok farklıdır. Öğrencilik safahatinde öğrencilerin ülke gündemine hâkim olması, siyasi gelişmeleri ve kanun maddelerini takip etmesi gerekir. Bu okullarda okuyan öğrencilerin konuşma, okuma, yazma gibi becerilerinin çok iyi seviyede olması gerekir.

Hukuk Kazanmak İçin Nasıl Çalışılmalıdır?

Hukuk okumak isteyen öğrencilerin dilbilgisi ve paragraf alanına hâkim olması gerekir. Bu kapsamda öğrenciler Türkçe ve Edebiyat alanında kendilerini her geçen gün biraz daha geliştirmelidirler. Bir Hukuk Fakültesi adayının kesinlikle kitap okuma alışkanlığına sahip olması gerekir.

Hukuk Fakültesinde okumak zorlu bir süreç olsa da sınavı kazanan öğrenciler eninde sonunda okuldan mezun olurlar. Fakat okuldan mezun olduktan sonra hukukçu kimliğini kazanmak, niteliklerinizle ilgili bir durumdur. Yani okuldan mezun olduktan sonra gerekli mesleki birikime erişmek için kendinizi geliştirmeniz gerekir.

Sınav çalışma programınızın iyi puan almaya yetecek düzeyde olması gerekir. Programlar her ne kadar bir yol gösterici olsa da yolda yürümek sizin görevinizdir. Yani program yapılsa da siz programa hakkıyla riayet etmezseniz programın bir anlamı kalmaz. Bu anlamda her şey sizde başlayıp yine sizde biter.

Hukuk Fakültesi Puanları

Hukuk Fakültesi puanları üniversitelere göre değişiklik gösterir. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde bu bölümü okumak istiyorsanız Türkiye sıralamasında hatırı sayılır puanlar almanız gerekir. Orta halli üniversitelerden birinde eğitim almak istiyorsanız da daha düşük puanlarla eğitim almaya hak kazanabilirsiniz. Aşağıda yüksek puanla öğrenci kabul eden ve orta seviyede bir üniversitenin Hukuk Fakültelerini kazanmak için gerekli olan net miktarını görebilirsiniz.

Üni.

Puan

Kont.

TYT Türkçe (40)

TYT Sosyal (20)

TYT Mat. (40)

TYT Fen (20)

AYT Mat. (40)

AYT Türkçe (24)

AYT Tarih (10)

AYT Coğ. (6)

Ankara Üni.

478

549

31,3

17,8

34,0

15,0

36,3

3,8

5,8

4,8

İstanbul Bilgi Üni.

441

14

31,3

14,0

28,8

8,8

32,8

18,0

5,5

5,0


Yukarıda görüldüğü gibi Hukuk Fakültesi kazanmak için 440’ın üzerinde puan almak gerekir. Söz konusu puanlar her yıl değişiyor olsa da bu puanların üzerinde bir puan aralığının hedef olarak belirlenmesi gerekir. Eğer ailenizin maddi durumu iyi ise özel üniversitelerde okuma imkânına da sahip olabilirsiniz. Hedeflediğiniz üniversite özel eğitim kurumu ise sınavdan alacağınız puan 380’lere kadar düşecektir. Fakat sınava hazırlanırken hiçbir zaman hedefiniz özel üniversiteye yerleşmek olmamalıdır. Kendinizi devlet üniversitelerine yönelik motive etmeniz daha mantıklı bir tercih olacaktır.


İlginizi Çekebilir: Tıp Kazanmak Tıp için Kaç Net Lazım

 

Hukuk İçin Sınav Performansı Nasıl Olmalıdır?

İyi bir üniversite iyi bir bölüm kazanmanın en önemli prensibi, iyi bir çalışma programı ile yol almanın yanında sınavda hangi seviyede net yapmanızı da bilmeniz gerekir. Unutmayınız ki, gideceği limanı bilmeyen gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez. Bu nedenle gittiğiniz yolda hangi ellerle karşılaşacağınızı ve nasıl tedbirler geliştirmeniz gerektirdiğini bilmelisiniz.

Hukuk Fakülteleri sözel ve eşit ağırlık puanı ile öğrenci kabul eden bölümlerdir. Bu kapsamda öncelikle başarılı olmanız gereken sınav TYT’dir. Bu sınavda Türkçe sorularını mümkün olduğu kadar yanlışsız şekilde doğru cevaplamanız gerekir. Bunu başarabilmek için de bol miktarda soru çözmüş olmanız gerekir. Hukuk Fakülteleri, önemli bir altyapı istemeyen fakat kazanmak için yoğun çalışma isteyen bölümlerdir. Lise döneminde izleyeceğiniz yoğun ve prensipli bir çalışma sistemi ile söz konusu bölümü kazanabilirsiniz. 

Hukuk Kazanmak

Hukuk Kazananlar Nasıl Çalıştırlar?

Hukuk kazanmak hedefi ile yola çıktığınızda bu bölümü daha önceden kazanan öğrencilerin nasıl bir çalışma stratejisi izlediğini bilmeniz gerekir. Aşağıda yer alan maddeleri prensipli şekilde gerçekleştirdiğiniz zaman başarılı olmanız kolaylaşacaktır.

 • Uyku düzeninizi oturtmanız çok önemlidir. Günde en az 6-7 saat uyumanız gerekir. Mümkün olduğu kadar aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmanız gerekir. Sınav hazırlık sürecinde hayatınızın genel anlamda disiplinli olması önemli bir husustur.
 • Çalışma periyotlarında mutlaka molaya yer verin. İdeal olan her 40 dakikada beş dakika mola şeklindedir.
 • Kendinizi tanıyarak hazırladığınız programa mutlaka uymaya çalışın. Programınız, ağırlıklı olarak test çözme endeksli olmalıdır.
 • Lise döneminde sayısal bölümü seçtiyseniz ve sınavda hukuk kazanmak istiyorsanız bu hedefe bol Türkçe sorusu çözerek ulaşabilirsiniz.
 • Okulda, dershanede ya da özel derste öğrendiğiniz tüm konuları aynı gün tekrar edin.
 • Kendinize güvendiğiniz konularda arkadaşlarınıza ders anlatın. Onların yapamadığı soruları çözün. Ders anlatırken daha iyi öğrendiğinizi fark edeceksiniz.
 • Sınav stresini aileniz ve arkadaşlarınıza anlatarak rahatlamaya çalışın.
 • Tüm gün ders çalışmak diye bir çalışma yöntemi yoktur. Zaman zaman hobilerinize ve eğlenceli aktivitelere de zaman ayırın.
 • Test çözerken ya da ders çalışırken Türkçe, matematik, felsefe, geometri ve edebiyat sırasını takip edin. Sınavda da bu sıra ile soruları çözün.

Hukuk Fakültesi Kazanmak İçin Tavsiyeler

Hukuk Fakültesini kazanmak için aşağıdakileri mutlaka dikkate almanızda fayda vardır.

 • Genel anlamda lise eğitimi sürecinde derslerinizi çok iyi dinleyin, dersten önce konuya göz atarak gidin, dersten sonra da kısa tekrarları atlamayın. Tekrardan sonra test çözmeyi ihmal etmeyin.
 • Matematik dersi için teknik bilgi çok önemlidir. Bu kapsamda dersten önce konunun tekniğini öğrenerek derse girin. Örneğin denklemleri ya da şemaları ezberleyerek dersi anlamanızı kolaylaştırabilirsiniz.
 • Felsefe derslerini iyi dinleyerek sonrasında bolca test çözün.
 • Geometri, öğrencilerin genellikle en çok zorlandığı derstir. Bu alanda soru çözmekten ziyade çözülmüş soruları analiz etmek çok daha önemlidir. Sıradan faaliyetlerinizde dahi gördüğünüz cisimlerin dahi geometrik şekillerini düşünün.
 •  Haftada bir gün ders çalışmayarak tatil yapın.
 • Soru çözümünde farklı kaynaklardan istifade edin.
 • Test kaynaklarınız piyasanın en iyi kaynakları olsun.
 • Odanızda bulunan eşyaları dahi sizi motive edecek şekilde dizayn edin.
 • Sınavın TYT ve AYT aşamalarına eşit ağırlık vererek çalışma sisteminizi düzenleyin.

Hukuk Kazanmak İçin Kaç Puan Almanız Gerekir?

Ülkemizde bulunan üniversitelerin Hukuk Fakülteleri kaç puanla öğrenci alıyor? Bunları iyice araştırıp sonrasında çalışma sisteminizi düzenlemelisiniz. Bu kapsamda iyi üniversitelerin Hukuk Fakültesi taban puanları aşağıda belirtilmiştir.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

469

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

463

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi

460

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

453

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

450

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi

443

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi

440

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi

438

Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi

433

 

Unutmayınız ki yukarıda belirtilen puanlar hukuk kazanmak için kesinlikle hayal değildir. Sistemli çalışma ile çok kolay başaracağınıza emin olabilirsiniz. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar