Son Dakika

6/recent/ticker-posts

Mimarlık Bölümü Kazanmak Mimarlık Kaç Net

 

mimarlık bölüm kaç net

Mimarlık Bölümü Nedir Kaç Net Gereklidir?

Mimarlık bölümünde okumak, çoğu öğrencinin hayallerini süsler. Söz konusu meslek grubu elit bir kesim olduğundan kazanmak da diğer basit üniversite bölümlerine nazaran biraz daha zordur. Fakat lise öğrencisinin kararlılığı sayesinde bu bölümleri kazanmak ve bu bölümlerde okumak zor işler değildir.

Lise döneminde öğrencinin kendisini doğru hedefler ışığında motive etmesi gerekir. Söz konusu motivasyonun hiçbir şekilde düşmemesi, çalışma disiplinine sahip olunması gerekir. Bu eksende başarıya ulaşmak hayallerin ötesine geçerek gerçeklerle birleşecektir. Ortaya koyacağınız performans ile hedefinize adım adım ulaşabilirsiniz.    

Mimarlık Bölümü Kazanmak

Mimarlık Kazanmak İçin Kaç Net Gerekir

Türkiye’deki sınav sistemine göre sınavda yaptığınız net miktarına göre puanlamaya tabi tutulursunuz. Sınavda her yapılan 4 yanlış 1 doğru cevabı götürür. Sınavdaki soru gruplarına göre net miktarı hesaplanır. En sonunda yapılan toplam net sayısına göre de sınav puanı hesaplanır. Hedeflediğiniz bölümün kaç puan ile öğrenci kabul ettiğini araştırarak nasıl çalışmanız gerektiğini daha kolay belirleyebilirsiniz. Bu kapsamda Mimarlık Fakültelerinden yüksek puanla öğrenci kabul eden ve düşük puanla kabul gerçekleştiren üniversitelerin örnek net ve puan miktarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Üniversite

Puan

TYT Türkçe

TYT Sos.

TYT Mat.

TYT Fen

AYT Mat.

AYT Fiz.

AYT Kimya

AYT Biy.

Yıldız Tek.Üni.

490

37

14

20

10

22

8

10

12

İTÜ

421

28

14

29

19

32

14

10

10

 

Disiplinli Çalışma İle Kazanmak Hayal Değil

Yukarıdaki tabloda verilen net miktarları örnek olarak verilmiştir. Görüldüğü gibi Mimarlık Fakülteleri 420 ila 490 puan arasında bir aralıkta öğrenci kabul etmektedir. Siz de hedef olarak belirlediğiniz üniversitenin Mimarlık Bölümünün en son kaç puanla öğrenci kabul ettiğini araştırabilirsiniz. Her yıl soruların standart sapmasına göre bölümlerin öğrenci kabul ettiği puan aralığı değişir. Fakat yaklaşık bölümlerin öğrenci kabul ettiği puan aralığı yaklaşık aynı düzeydedir.

Sınava hazırlanırken öncelikle sınav sistemini çok iyi bilmek ve bu eksende çalışmalara yön vermek gerekir. Yapılacak doğru çalışma programı ile başarıya ulaşmak tamamen öğrencinin gayretine bağlıdır. Sistemli ve güçlü motivasyonla istediğiniz üniversitenin mimarlık bölümünü gayretinizle kazanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Diğer Bölüm Netleri

Yorum Gönder

0 Yorumlar