Son Dakika

6/recent/ticker-posts

YKS de Derece Yapmak

 

yks derece yapmak

YKS’de Derece Yapmak

YKS’de derece yapmak idealist tüm öğrencilerin hayalini süsleyen bir hedeftir. Öncelikle bu amaca ulaşmak için hedeflerin  doğru belirlenmesi gerekir. Sınav çalışma sürecinde doğru adımları atan ve azimli öğrenciler başarılı olurken, çalışmakta geç kalan ya da yanlış yol izleyenler üniversite adayları başarısız olmaktadır.

YKS, çok büyük bir yarış atmosferidir. Uzun soluklu çalışmalarınızı , Temel Yeterlilik Sınavı (TYT), Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) ve Yabancı Dil Sınavı (YDT) olmak üzere üç aşamadan geçiyor gelen başarılarınız ile üniversite hayatına geçiş sağlarsınız.  Öğrenciler lise eğitiminde okudukları  alanlara göre bu sınavlardan ikisine girerler.

Öncelikle Kendinizi Tanıyın

YKS’de derece yapmak, üzerinize sihirli değnek değerek ulaşılacak bir hedef değildir. Son derece disiplinli çalışma şekli uygulayan öğrenciler arasında derece yapmak, yoğun bir çalışma süreci gerektirir. Sınavda derece yapmak mucizeler gerektiren bir olay değildir. Disiplinli ve sürekli çalışma sistemini hayat tarzı olarak belirlemiş öğrenciler için bu başarı imkânsız da değildir. Üniversite sınavına çalışma sürecinde hangi aşamada olduğunuzu ve çalışmaya nereden başladığınızı öncelikle kendinizin bilmesi gerekir.

YKS’de derece yapmak için tüm çalışmalarınızı sıfırdan başlıyor gibi planlamalısınız. Bunun yanında daha önceden temelinizin olduğu konu başlıklarını bilerek bunlara ne derecede ağırlık vermeniz gerektiğini iyi analiz etmeniz gerekir. Çalışma planlarınız da bu konu başlıklarındaki yeterlilik seviyenize göre oluşturulmalıdır.

Kendini bilerek çalışmaya başlayan öğrenciler rakiplerine nazaran bir adım daha öndedir. Yapamayacağınız bir programı hazırlayarak 3 gün sonra başarısız olmak, daha sonra tekrar çalışmaya başlamanızı da zorlaştıracaktır.

Doğru Çalışma Programını Uygulayın

YKS’de derece yapmak isteyen öğrenciler için olmazsa olmaz kural, uygulanabilir bir çalışma programıdır. Hiçbir başarı, rasgele bir çalışma programı ile elde edilmez.

Çalışma sürecinde ne istediğinizi bildiğinizde çok daha verimli bir süreç izleyeceğinize emin olabilirsiniz. Program hazırlığında dikkat edilmesi gereken konulardan biri de programı sizinle birlikte hazırlayan kişilerdir.

Sizi tanıyan, bilen fakat aile üyelerinizin dışında olan bir kişi ile çalışma programını yapmalısınız. Bunun için de en ideal seçim öğretmenleriniz olacaktır. Sizi yakından tanıyan sınıf ya da rehber öğretmeniniz bu konuda çok önemli destek sağlayabilir.

Üniversite çalışma programı hazırladıktan sonra programın uygulamasını yapmadan uyumamanız gerekir. Yani program uygulanabilir olmalı ve tamamlanma noktasında kararlı olunmalıdır. Programda yapacağınız en ufak bir gevşeme, sonrasında daha büyük gevşemeleri de beraberinde getirecektir.


İlginizi Çekebilir: YKS Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır

Ders-notlarını-Bittirin

Önce YKS Konuları Bitirilmelidir

YKS’de derece yapmak isteyen öğrenciler kesinlikle eksik konular ile sınava girmemelidir. Sınava en az 2 ay kala tüm çalışma konuları bitilmeli, tekrar aşamasına geçilmelidir. Bu çalışma temposunu yıl içine yaymanız gerekir.

Her dersin listesini A’dan Z’ye hazırlayarak elinize almalısınız. Sonrasında konuları çalışma programlarınıza enjekte ederek günlere bölerek çalışmanız gerekir.

Konu çalışmasında öğrenciler tarafından yapılan en büyük hata, sınavda az sayıda soru sorulan konuların göz ardı edilmesidir. Önemli olan konu ayrımı yapılmadan tüm konuların eksiksiz şekilde bitirilmesini sağlamaktır. Unutmayınız ki, sınavda herkes tarafından yapılabilir nitelikteki sorularla değil kimsenin yapamadığı soruları yaparak derece yapabilirsiniz.

Özellikle son yıllarda çıkan sorular sınav için mihenk taşı niteliğindedir. Sınav öncesinde ÖSYM tarafından hazırlanan konu dağılımının tamamına özenle hazırlanmalısınız.

YKS’de Çalışma Stratejisi Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda da anlatıldığı gibi YKS’ye sözel, sayısal ve yabancı dil alanında girebilirsiniz. Lise döneminde bu alanlardan hangisini seçtiyseniz üniversite sınavına da bu alanda girmeniz gerekir.  Bu kapsamda yapılan TYT sınavına tüm öğrenciler ortak olarak girer. YKS’de derece yapmak için TYT’den zaten çok yüksek bir puan almanız gerekir. Sonrasında gireceğiniz AYT’de ise göstereceğiniz başarı, derece yapmanızda ana etken olacaktır.

Öğrencilerin çalışma düzenleri, başarılı olmak için çok önemlidir. Her derse aynı şekilde ve aynı sistemle çalışmak, yanlış bir yöntemdir. Sayısal derslere soru merkezli çalışmanız gerekirken sözel konulara hâkim olabilmek için çok fazla konu çalışması yapmanız gerekir.

Sayısal derslerin birçok konu başlığını kendi başınıza çalışarak anlayamazsınız. Bu nedenle sayısal dersler için takviye destek almanız çok önemlidir. Dershane, özel ders ya da dijital çalışma ekipmanları bu anlamda çok faydalı olacaktır.

Sözel dersler için de konu başlıklarını kendinizin bitirmesi gerekir. Yani bakış açısı sayısaldan farklıdır. Sözel derslerle ilgili ne kadar özel ders ya da dershane takviyesi alırsanız alın, kendiniz çalışmadan konuyu tam anlamıyla kavrayamazsınız. Sonrasında yapacağınız soru çözümleri ile çok daha olumlu sonuçlar aldığınızı görebilirsiniz.

Tek Bir Yayınevine Odaklanmayın

Üniversite sınavında derece yapmak için tek bir yayınevinin kitapları kullanılmamalıdır. Bu kapsamda piyasadaki en iyi kaynaklar tercih edilmeli ve bu kaynaklar baz alınarak çalışma sistemi belirlenmelidir. Her bir yayınevinin soru başlıklarına yaklaşımı farklıdır. Bu farklılığı, rakiplerinize fark atmak için de değerlendirebilirsiniz.

Her konu başlığında birçok soru çeşidi vardır. Her soru çeşidini görüp sorduğunuzda sınavda sorulan sorular size yabancı gelmeyecektir. Bu kapsamda 5 farklı yayınevinin tüm derslerinde hazırlanan soru bankalarındaki sorular çözülerek önemli bir mesafe kat edilebilir.

Günlük 500 Soru Çözmek

Derece İçin Günde 500 Soru Hedefi

YKS’de derece yapmak için her gün en az 500 soru çözme hedefinizin olması gerekir. Zamanınızın her anını bu kapsamda değerlendirmelisiniz. Üniversiteye hazırlanan bir öğrenci tek bir hedefe odaklanmalıdır. Bu kapsamda fırsat bulduğu her anı değerlendirmelidir. Günlük 500 soru çözmek her öğrencinin başarabileceği bir şey değildir. Sizin de hedefiniz YKS’de ilk 100 ya da 500’e girmek gibi bir hedef olduğuna göre belli zevklerinizden vazgeçmeniz gerekir.

Unutulmamalıdır ki, üniversite sınavına hazırlık aşamasında vazgeçtiğiniz tüm zevkleriniz, sınav sonrasında çok daha büyük mutluluk olarak karşınıza çıkabilir. Bu düşünceyi aklınızdan çıkarmadığınız sürece mutlaka başarılı olacaksınız.  

Yorum Gönder

0 Yorumlar