Son Dakika

6/recent/ticker-posts

2021 YKS Ne Zaman

YKS-ne-zaman

2021 YKS Ne Zaman?

Lise öğrencilerinin 2021 girmemizle birlikte kafasında çok büyük yer işgal eden sorulardan biri de 2021 YKS Ne Zaman ve YKS kaç gün kaldı yapılacağıdır. Hepinizin bildiği üzere ülkemizde üniversite giriş sınavı Yükseköğretim Kurumlar Sınavı kapsamında yapılmaktadır. Yapılan sınav TYT, AYT ve YDT alanında olmak üzere üç aşamalı olarak yapılmaktadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de covid-19 kapsamında olağanüstü tedbirler alınmaktadır. Bu kapsamda alınan tedbirlerden biri de toplu sınavların yapılması konusundadır. Bilim kurulu tarafından alınan tavsiye kararları sonucunda ÖSYM, sınav takviminde bir kısım düzenlemeler yapmıştır.

Yapılan düzenleme neticesinde bir kısım sınavların iptal edildiği de kamuoyuna yansıyan bilgiler arasındadır. Bu kapsamda gelişen durumlardan biri de 2021 YKS Ne Zaman yapılacağının henüz belli olmadığından YKS kaç gün kaldı sorusunda belirsizlik sürmektedir. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre sınavın gerekli şartlar oluştuğunda  yüz yüze güvenli şekilde yapılacağı yönünde açıklamalara yer verilmiştir. Muhtemelen haziran 19 yada 20 si gibi yapılabilir.

Sınav 26-27 Haziranda Gerçekleşek

YKS Hangi Sınavları Kapsar?

YKS, giriş kısmında da belirtildiği gibi üç aşamalı yapılmaktadır. Sınav iki günde icra edilir. Sınavlardan ilki olan TYT, teamüllere göre Cumartesi günü, AYT ve YDT de Pazar günü yapılır.  Her ne kadar 2021 YKS Ne Zaman yapılacağı ile ilgili herhangi bir net tarih belli olmasa da yazımızda 2020 YKS’nin hangi tarihte yapıldığına değinmekte fayda vardır.

Söz konusu sınav 2020 yılında 27 Haziran Cumartesi günü TYT, 28 Haziran Pazar günü sabah oturumunda AYT, aynı gün öğleden sonraki oturumda ise YDT yapılmıştır. Genel olarak sınavın yapıldığı dönemlere bakıldığında her zaman sınavın Haziran ayında yapıldığı görülmektedir. Yapılan değerlendireler ışığında 2021 yılında da sınavın Haziran ayında yapılacağı değerlendirilmektedir.

YKS Üniversite Hazırlık Sürecinde Neler Yapılmalıdır?

Lise öğrencilerinde YKS Üniversite hazırlık süreci ayrı bir heyecan, ayrı bir telaştır. Her öğrencinin hayali üniversite sınavından yüksek bir puan almaktır. Her ne kadar öğrencilerin hepsi için bu hayal geçerli olsa da azınlıkta bir kesim sınava ilk girdiği sene hayallerine kavuşabilir. Sınavdan yüksek puan alabilmek için belli prensipleri kusursuz şekilde uygulamak gerekir.

·         Üniversite hedefi gerçekçi olmalıdır. Kendinizi tanımadığınız yüksek hedeflerle meşgul olmak yerine ayağınız yere basarak hedefler belirlemelisiniz.

  • Çalışma süresinin yoğunluğu değil devamlılığı önemlidir.
  • İyi bir çalışma programı yapılmalıdır.
  • Çalışma programı uygulanabilir nitelikte olmalıdır.
  • Mutlaka dershane, özel ders ya da dijital hazırlık dokümanlarından istifade etmelisiniz.
  • Sınav hazırlık ciddiyetinden hiçbir zaman kopmamalısınız.
  • Her ortamda kendinize çalışma ortamı yaratmalı, motivasyonunuzu kaybetmemelisiniz.
  • Sınava tüm konu eksiklerinizi tamamlamış olarak girmelisiniz.
  • Birçok yayınevinin soru bankalarından istifade ederek sınava hazırlanmalısınız.
  • Özellikle son 10 yılda sınavda çıkan sorulara yönelik özel bir çalışma yapmalısınız.
  • Sınav hazırlığı esnasında sosyal faaliyetlerinizi kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

universite-hazirlik-nasil-yapilir

Üniversite Hazırlığında Yararlanılacak Destek Programları Nelerdir?

YSK’ye hazırlandığınız dönemde bir kısım destekler almanız gerektiğini yukarıda belirtmiştir. Sınav hazırlık süreci zorlu bir maratondur. Bu kapsamda yaklaşık 2 milyon kişi ile yarış halindesiniz. Sınavı kazanmanız ve arzu ettiğiniz bölüme yerleştirilmeniz için sınava giren sayının ilk 100 bini arasında olmanız gerekir. Bu başarıyı elde etmeniz için de hazırlık aşamasında destek almanız gerekir.

Dershaneye Kayıt Olmak

Dershanelerin YKS Üniversiteye hazırlık programına dâhil olarak başarı kapılarını biraz daha aralayabilirsiniz. Okullarda ortamın kalabalık olması ve arkadaş çevresi nedeniyle derslerin ders esnasında anlaşılması daha zordur. Dershanelerde ise ders anlatımı direkt sınava yöneliktir. Burada dersler hızlı anlatılsa da öğrencilerin konuyu kavrama ihtimali daha yüksektir.

Özel Ders Almak

Özel ders almak biraz da maddiyata dayanan bir takviye olsa da müfredat gösterilen bilgiler bazı öğrenciler için anlaması zor hale geliyor hal böyle olunca üniversite sınavında başarısız olmalarına sebep oluyor özel ders almak yada dershaneler gitmek birebir öğretme tekniği ile öğrencinin üniversite konuları kavraması ve hayallerine mesleklerini yapmaları kolaylaşır.

Dijital Platformlardan İstifade Etmek

Sitemizde bir çok kaynak verilerek üniversiteye hazırlanmamız için makalelerimizi yayınlamıştık Son yıllarda Doping hafıza, Raunt gibi dijital platformlarda YKS üniversiteye hazırlık yapanların olduğu ve bu dijital ortamlarda iyi yerlere gelen kişiler bulunmaktadır. Dijital platformlar dershanelerin kapanması ile  piyasaya adından çokça konuşulmasına. Doping hafıza, raunt gibi platformlar sayesinde sınav başarısına çok da etkili ve başarılı sonuçlar elde edilebilirsiniz.  


İlginizi Çekebilir: Üniversite Sınavına Hazırlık makaleleri

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar