Son Dakika

6/recent/ticker-posts

Karadeniz Bölgesindeki En iyi Üniversiteler

karadeniz-bolgesi-universiteler

 Türkiye harita üzerinde 7 bölgesi bulunmakta ve bu bölgelerimizde kendi adını duyurmuş üniversiteler yer almakta bu yazımızda kendi bölgesinde popüler olan ve Türkiye sıralamasında üst sıralarda bulunan Karadeniz bölgesindeki üniversiteleri  kaleme alacağız. Makale içeresinde bulanan üniversiteler zamanında oradalar okumuş öğrencilerden bilgiler alınarak yazılmıştır. 


Abant-izzet-baysal-üniversitesi


Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Bütün mal varlığını kurduğu vakıfa bırakan İzzet Baysal'ın adı ile kurulan vakıf destekli bir devlet üniversitesi olan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuştur. Gerede, Mudurnu, Mengen, Seben ve Yeniçağa ilçelerinde yerleşkeleri bulunmaktadır. Üniversitede 17 fakülte ile birlikte 1 yüksekokul, 1 enstitü, 8 meslek yüksekokulu ve 15 araştırma merkezi bulunmaktadır.  1518'i öğretim, 952'si idari eleman olmak üzere 32 bin öğrenciye eğitim verilmektedir. Ayrıca farklı ülkelerden gelen akademisyenler ve öğrenciler sayesinde okulda daha fazla kültürü tanıyabilir ve sosyalleşebilirsiniz.

Üniversitenin Olanakları

Her ne kadar devlet üniversitesi de olsa İzzet Baysal Vakfı tarafından 2017 yılından itibaren desteklenmesi sayesinde üniversitenin tesisleri, donanımı gelişmiş ve imkanları da fazladır. Her türden araştırma için kaynak bulabileceğiniz çok geniş bir kütüphanesi bulunmaktadır. Ayrıca spor yapmayı sevenler için basketbol sahası, yüzme salonu, fitness salonu gibi birçok imkânı sizlere sunmaktadır. Üniversitede okuyan öğrenciler ve mezun öğrenciler için gelecek planlarını kendilerine uygun şekilde yapmak ve bir olayı her açıdan düşünmek gibi becerileri size sunarken bir yandan da İstanbul, başkent gibi büyük şehirlere yakınlığı ile de size birçok iş imkânı sunmaktadır.

Tıp Fakültesi'nin açılması ile daha da prestijlenen Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi her geçen gün kalitesini arttırmaktadır. Psikolojiden öğretmenliğe, diş hekimliğinde mühendisliğe, mimarlıktan hemşireliğe, gazetecilikten aşçılığa, laborantlıktan bilgisayar programcılığına kadar birçok bölüm bulunmaktadır. Her öğrencinin birebir uygulamaya yapabileceği büyük laboratuvarlara sahiptir. Ayrıca öğrenciler, öğretmenlerine her daim ulaşabilir ve fikir alışverişinde bulunabilirler. Öğrencilerin hobilerini arkadaşlarıyla beraber yapabileceği veya topluca fikir alışverişinde bulunabileceği birçok üniversite kulübü de vardır.

Sosyal Yaşam

Yemyeşil doğası ile ünlü olan Bolu'da üniversiteden arta kalan zamanlarınızda kültürel, sosyal ve tarihi birçok alanı keşfedebilirsiniz. Yedigöller Milli Parkına gidip doğa yürüyüşleri yapabilir veya hafta sonları Kartalkaya'ya gidip kayak yapabilirsiniz. Aynı zamanda kaplıca, yayla veya müze gibi tarihi alanları tercih edenler için birçok seçenek de bulunmaktadır. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde okurken kendinizi hem akademik hem sosyal hem de kültürel açıdan geliştirebilirsiniz.

duzce-universitesi

Düzce Üniversitesi

Düzce, antik zenginlikleri, doğa harikaları, kültürel varlıkları ve Düzce Üniversitesi ile adını duyurmuştur. Üniversitenin tarihi 1976 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bulunan Düzce Meslek Yüksekokulu'yla başlamıştır. Daha sonra 1992 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin kurulması ile bu üniversiteye bağlı olarak devam etmiş; 2006 yılında ise ayrılarak Düzce Üniversitesi ismi ile kurulmuştur. Bugün 14 fakülte, 4 enstitü, 2 yüksekokul, 10 meslek yüksekokulu, birden fazla Araştırma ve Uygulama Merkezi, bir Araştırma ve Uygulama Hastanesi, 2500’den fazla personeli ile tercih edilen ve köklü bir üniversite olarak dikkat çekmektedir.

''Değer Üreten Üniversite'' felsefesi ile yola çıkan üniversite, “Üniversitelerin Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” ile ülkemizdeki beş üniversite arasına girme başarısına sahip olmuştur.

Düzce Üniversitesi Neden Tercih Edilmeli?

Ülkemiz üniversitelerinde bir ilki gerçekleştirerek yakın zamanda ''Açık Kapı'' uygulamasına geçen Düzce Üniversitesi, Açık Kampüs ve Açık Ders ile şehirle bütünleşmektedir. Dinamik ve sosyal bir üniversite anlayışında çığır açarak Açık Kapı Günü'nde akademik ve idari personellerle öğrenciler başta olmak üzere üniversitenin tüm mensupları gözlem, tespit, eleştiri ve çözüm önerilerini dile getirerek yönetimde söz sahibi olmaktadır. Belirli günlerde ise halka ev sahipliği yapan üniversite, öğrenci toplulukları ve sayısız etkinlikle de okulda okurken size daha fazla sosyalleşme, çevre edinme şansı sağlıyor.

''Önce insan'' prensibini benimseyen, milli ve manevi değerlerine bağlı, çalışkan, donanımlı nesiller yetiştirmeyi misyon edinen üniversite aynı zamanda toplum için eğitim, bilim anlayışını ilke edinmiştir. Modern kaliteli eğitim programları, gelişmiş teknolojik imkanları, nitelikli kadrosu ile yeni değerler üretmeye de devam etmektedir.

Güçlü Bir Gelecek İçin

Bu üniversiteyi tercih ederseniz, edindiğiniz geniş çevre ve aldığınız kaliteli eğitim ile birlikte iş bulma konusunda zorluk yaşamayacağınızı göreceksiniz.

Denizi, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel yanıyla Düzce Üniversitesi huzurlu bir eğitim hayatını size sunmaktadır. Aynı zamanda konumu sayesinde okurken çeşitli şehirleri gezmenize imkân sağlıyor.

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması Öğrenci Memnuniyeti endeksinde A+ üniversite olarak açıklanan üniversite adeta sizi çağırıyor. Siz de Düzce Üniversitesi'ni tercih ederek güzel bir üniversite yaşamına, geniş bir çevreye ve güçlü bir geleceğe sahip olabilirsiniz.


Hitit Üniversitesi

Çorum’da varlığını sürdüren Hitit Üniversitesi, 17 Mart 2006 yılında kurulmuştur. “En özel devlet üniversitesi” lakabı ile bilinen üniversite kurulduğu yıldan beri yaptığı işlerle adından çokça söz ettirmiştir. Daha önce Gazi Üniversitesine bağlı olup şu anda bünyesinde 11 fakülte,3 ensitü,1 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 21 araştırma merkezi ve 1 Eğitim ve Araştırma merkezi vardır. Devlet Üniversiteleri arasında 2000 yılından sonra kurulan en iyi 8. Üniversitedir.

Çorum ili tarihiyle dikkatleri üzerine çekmekte ve üniversiteye adını veren en eski uygarlıklarımızdan Hititlerin eski başkenti Hattuşa’ya sahiplik etmektedir. Alacahöyük gibi birçok antik kenti de bünyesinde bulunduran il, öğrenci dostu yaklaşımıyla da tebrik toplamaktadır. Çorum belediyesinin öğrenciye özel indirimleri ve üniversiteye kolay ulaşımı sağlaması bunlardan sadece birkaçıdır. Çorum ili esnafının da öğrencilere sevgiyle yaklaştığı bir gerçek. Gezilecek çok sayıda müze, kafe, restoran ve tiyatro salonları vardır. Başkent ve Denize sadece 2 saatlik mesafededir. Öğrenci için uygun kiralar ve düşük ücretlere sahiptir. Ayrıca üniversite öğrencilerine staj imkânı da sağlanmaktadır.

Hitit Üniversitesi Neden Tercih Edilmeli ?

Üniversitenin geçmişine bakıldığında öğrenciler açısından çok yararlı bir tercih olacağı görülmektedir. Üniversitede hali hazırda okuyan çok sayıda yabancı uyruklu öğrenci de vardır. Yeni kültürler öğrenmek, kendi kültürünü daha yakından tanımak isteyenlere mükemmel bir fırsattır. Yapılan bahar şenliklerine büyük sanatçıları getirmekte ve öğrencilere müzik ile eğlenebilecekleri hoş bir ortam sağlamaktadır. Gelişmeye ve eğitime olan inancıyla Hitit Üniversitesi öğrenciler için elinden geleni yapmaya devam etmektedir.

Uzman eğitim kadrosu ve mezun olurken ikinci diploma imkânını da atlamamak gerekir. Çok sayıda öğrenci kulübü ve kampüsüyle Hitit üniversitesi geleceğini sağlam temellerle atmak isteyenler için ideal bir adımdır. Üniversitede son teknoloji ürünler kullanılır ve imkânlar çoktur. Tıp, Biyoloji, Fizik vb. Uygulama gerektiren bölüm seçimlerinde uygulamalı derslikler özenle hazırlanmakta ve öğrencinin beğenisine sunulmaktadır. Mezun olan ve hala okumakta olan öğrencilerden de iyi yorumlar almaktadır. Büyük şehir kalabalığı ve gürültüsü olmadan sadece imkânlarıyla var olmaktadır. Öğrencilere huzur içinde derslerine odaklanabilecekleri eğlenceli ve güvenli bir ortam vaat etmektedir. Siz de yaptığınız işte uzman olmak ve geleceğe güler yüzle bakıp, garanti altına almak istiyorsanız Hitit Üniversitesini tercih edebilirsiniz.

Karadeniz-teknik-universitesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Cumhuriyet tarihinin en eski üniversitelerinden biridir. Kısaca KTÜ denilen okul kökleri Osmanlı ile bağdaştırılmayan, Cumhuriyet eseri olan ilk üniversitedir. Kuruluşuna Trabzon milletvekili olan Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve 28 arkadaşının öncü olduğu okul 1955 yılında Adnan Menderes tarafından açılmıştır. Okul Ankara ve İstanbul dışında kurulan ilk üniversite ve ülkemizdeki ikinci teknik üniversitedir. Özellikle mühendislik alanında günümüzde oldukça başarılıdır. Bu nedenle ülkenin birçok farklı bölgesinden öğrenciler burada eğitim alabilmek için başvuruda bulunur.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Neden Tercih Edilmeli ?

Karadeniz Teknik Üniversitesi, 12 fakülte, 6 enstitü, 8 meslek yüksek okulu, 16 uygulama ve araştırma merkezi, yabancı diller yüksek okulu ve rektörlüğe bağlı beş bölümü ile oldukça geniş eğitim kapasitesine sahiptir. Trabzon'un farklı alanlarına dağılan 9 yerleşkesi olan okulun ana merkezi Trabzon Ortahisar'dır. Merkezdeki kampüs Kanuni Kampüsüdür. Kanuni Kampüsünde; rektörlük, mühendislik, mimarlık, edebiyat, fen, orman, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri, sağlık fakülteleri, yurtlar, yabancı diller yüksekokulu, kütüphane, kongre merkezleri, sosyal bilimler enstitüsü, fen bilimleri enstitüsü, Karadeniz araştırmaları enstitüsü ve uygulama araştırma merkezleri bulunur. Diğer kampüsler; Akçaabat, Sürmene, Of, Muammer Dereli, Araklı, Maçka, Sahil ve Arsin'dir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi 2019 yılında yapılan Dünya Üniversiteler Sıralaması içinde dünyadaki en iyi 1100. Üniversite olarak seçilmiştir. Okul mühendislik alanında bir devrim niteliği taşır ve 574. sıradadır. Mühendislik alanlarında dünya sıralamasında inşaat mühendisliğinde en iyi 201-300, kimya mühendisliğinde 401-500, makine mühendisliğinde ise 301-400 üniversite arasında olmuştur. Buna ek olarak tıp ve sağlık bilimleri arasında da 596. sırada yer almıştır.

Okul verdiği bölüm eğitimlerinin yanı sıra aktiviteleri ile de oldukça popülerdir. Sanat, spor, kültür ve akademik kulüpleri 100'den fazla alanda hizmet vermektedir. Öğrenciler eğitim alırken bir yandan Trabzon'un güzelliğine şahit olmakta bir yandan da kulüplerden istediklerini seçerek farklı aktiviteler yürütmektedir. Karadeniz Teknik Üniversitesi sayesinde Trabzon her yıl onlarca farklı öğrenciye ev sahipliği yapar. Teknik üniversite olması ülkemizde en fazla tercih edilen üniversiteler arasında ilk sıralarda yer almasını sağlar. Okul Avrupa ve Amerika'da bulunan birçok farklı üniversite ile öğrenci değişim ya da erasmus programlarında anlaşma sahibidir.

ondokuz-mayıs-universitesi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun'un Atakum ilçesinde bulunan bir üniversitedir. 1975 yılında Dört Üniversite Kurulması Hakkında Kanun ile kurulan okul Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden biridir. 1973 yılında Hacettepe Üniversitesine bağlı bir şekilde açılan Samsun Tıp Fakültesi buraya bağlanmış ilk yıl 50 öğrenci ile eğitim öğretime başlanmıştır. Samsun Tıp Fakültesinin ardından Fen ve Mühendislik fakültesi daha sonra da Ziraat Fakültesi kurulmuştur. Milli mücadeleye 19 Mayıs tarihinde Samsun'da başlanmasından ötürü okulun adı 19 Mayıs Üniversitesi olarak belirlenmiştir.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kampüsü

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi yaklaşık 9.000 dönümlük arazi üzerine kuruludur. Bunun 11.500 metrekarelik alanı öğrencilerin yaşam merkezi için ayrılmıştır. Okulun bir tarafı Kocadağ Dağına bakarken bir tarafı da Karadeniz sahiline bakar. Çoğu fakülte merkezdeki ana kampüse bağlıdır. Okulda 109 farklı üniversiteden uluslararası öğrenci kabulü vardır. Kampüsün içinde gölet ile orman da bulunur. Merkezde bulunan geniş arazili Kurupelit kampüsüne Karadeniz kıyılarından ilerleyerek ulaşılmaktadır.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Akademik Birimleri

Ondokuz Mayıs Üniversitesi içinde en büyük fakülte Tıp Fakültesidir. Burası aynı zamanda başarılı bir üniversite hastanesi olarak bilinir. Ayrıca diş hekimliği fakültesi de diş hekimliği hastanesine ev sahipliği yapar. Ana kampüsün dışında Atakum ve Güzel Sanatlar Fakültesi, Bafra Meslek Yüksekokulu, Çarşamba Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü ve Çarşamba Ticaret Borsası Meslek Yüksekokulu da okula bağlıdır. Üniversitenin tam olarak 10 adet farklı kampüsü vardır. Yeşil üniversite anlayışına sahip olan okulun tüm kampüslerinde ağaçlandırmaya dikkat edilmiştir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi gözlem evine sahip olması, eğitim dili olarak Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca vermesi, eğitim kalitesinin yüksek olması gibi nedenlerden ötürü oldukça yüksek talep alır. Okul; mühendislik, fen bilimleri, yaşam bilimleri, klinik ve sağlık ile eğitim alanlarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Faaliyetleri

Akademik eğitimin yanı sıra üniversitede 112 tane öğrenci topluluğu bulunur. Spor, kültür, sanat ve düşünce anlamlarında çalışmalar yapılır. Engelsiz okul adı altında engelli öğrenciler için yoğun çalışmalar yürütülürken bu öğrencilerin okul içinde rahat hareket edebilmeleri için düzenlemeler yapılır. Kısaca OMÜ şeklinde adlandırılan okula Yüksek Öğretim kurulu tarafından 13 adet turuncu bayrak verilmiştir.

ordu-universitesi

Ordu Üniversitesi

Ordu Üniversitesi ise 2006 yılımda kurulan genç bir kurumdur. 2006 yılından bu yana hızla gelişen okul bugün adını duyurmuş büyük bir üniversitedir. Üniversite geçmişe dayalı iki köklü üniversitenin birleşmesiyle açılmıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi ve On dokuz Mayıs üniversitelerinin farklı akademik birimlerinin bir araya getirilmesiyle oluşmuştur. İki okuldan oluşması nedeniyle başarılı akademik yapısı vardır. Lisans ve Ön lisans eğitimi veren okul çeşitli bölgelerde kampüslerde de eğitim vermektedir. Ordu Üniversitesi teknolojiyi her noktada kullanarak eğitim verir ve lisansüstü eğitimler de vermektedir. Üniversitede bulunan meslek bölümlerinde okuyan öğrenciler özellikle mesleki alanda yetiştirilirler. Okul içerisinde kaliteli eğitim adına her şey sağlanmıştır ve öğrencilere gerekli olan her imkân kullanıma hazır olarak yerini almıştır.

Ordu Üniversitesi Neden Tercih Edilmeli

Ordu üniversitesi prestiji ile öğrenciler, gelecek hayatlarına başarı madalyonları ile başlarlar. Ordu üniversitesi 70 ve daha fazla bölümü ile öğrencilerini kucaklamaktadır. İkinci öğretim imkânı bulunan okulda mesleki eğitim her zaman ön plandadır. Tıp fakültesinden, Uygulamalı bilimlere ya da İktisadi ve idari bilimler fakültesine kadar tüm bölümlerde eğitim veren büyük bir üniversitedir. Ordu üniversitesi içerisinde öğrencilerin sosyalleşebileceği 22 öğrenci kulübü vardır. Öğrenciler sosyalleşirken aynı zamanda kendilerini geliştirirler.

Uluslararası projelerde üniversite her zaman yerini almış ve üstün başarılara imza atmıştır. Ordu üniversitesi erasmus programlarıyla çok başarılı öğrencileri bünyesinde misafir etmiş bir okuldur. Öğrencilerini her alanda destekler ve eğitim derecelerini yüksek tutar. Her açıdan kendini geliştirmiş olan üniversite teknik donanım yapısıyla adından söz ettirir. Ordu üniversitesi içerisinde dersler için gerekli malzemelerin hepsi olan laboratuvarlar, resim atölyeleri ve özel çalışma alanları bulunur. Ders araç gereçleri için her şey düşünülmüştür ve eğitim teknoloji destekli sürdürülmektedir.

Üniversite Ulaşımı

Ordu üniversitesinin tüm yerleşkelerine ulaşım kolaydır. Merkezi konumlu kampüslerine toplu taşıma araçları ile günün her saati üniversiteye sefer vardır.  Yalnızca Altınordu yerleşkesine toplu taşıma araçlarının sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki seferi vardır. Merkez yerleşke Ordu çağdaş kentte yer almaktadır.


recep-tayyip-universitesi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi

Eski adı Rize Üniversitesi olan şimdi ise yeni adıyla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, T.C Bakanlar Kurulu'nun 2006 senesi içinde aldığı bir karar ile bağlı bulunduğu Karadeniz Teknik Üniversitesi ile ayrılarak Rize'de açılan bir üniversitedir. Mevcut yapısı ile Sosyal ve Fen Bilimleri ağırlıklı olan bir üniversitedir. 2008 senesinde Tıp Fakültesi bölümüyle öğrencilerini karşılamaya başlamıştır. Yıllar içinde gelişme kaydetmiştir. Mühendislik Fakültesi programı da 2013 senesinde öğrencilere kapısını açmıştır.

RTEÜ ve Denizcilik

Türkiye'de denizcilik alanının gelişmesi sebebiyle birçok vilayete denizcilik okulları kurulmaya başlamıştır. Planlanan alana en uygun ekipman ve donanımlar ile birlikte inşa edilen bu bölüm 2009 senesinde Turgut Kıran Denizcilik Yüksek Okulu altında eğitimlerine başlamıştır. Bu bölümden mezun olduğunda Türk Denizcilik alanında öğrencilerini en iyi yerlere getirmek amacını ilke edinmiştir. Deneyimli öğretmen kadrosu, dinamik ve yenilikçi öğretim elemanları ile hem ulusal hem de uluslararası saygınlığa sahip yeniliklere oldukça açık bir üniversite olarak emin adımlar ile ilerlemektedir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, bu kısa zamanda eğitim, öğretim, araştırma ve geliştirme alanındaki altyapısı, öğretim elemanı kadrosundaki zenginlik, akademik performans ve başarılar açısından oldukça önemli bir konumdadır. Gün geçtikçe ilerleme kaydeden üniversitelerden bir tanesidir.

Eğitim Birimleri, Akademik ve İdari Kadro

Bugün bakıldığında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin; 3 enstitüsü, 13 Fakültesi, 6 Meslek Yüksekokulu ve 5 Yüksekokulu bulunmaktadır. 500'e yakın öğretim kadrosu olmak üzere toplam 1200 öğretim elemanına, 750 idari kadroya, 1700'e yakın lisansüstü öğrencisi olmak üzere toplam 20.000'e yakın öğrenciye sahiptir. 50 farklı ülkeden gelen 470 uluslararası öğrenciyi de bünyesinde bulundurmaktadır. Aynı zamanda 17'ye ulaşan Ar-ge merkezi ve uzman öğretim kadrosu ile pek çok detaylı araştırmalara imza atmaktadır. Yaklaşık 540 yatak kapasitesi bulunan bir Eğitim Araştırma Hastanesine 'de sahiptir. Gün geçtikçe eğitim kadrosu ve donanımı ile geleceğine emin adımlarla yürümek isteyen öğrenci adaylarını büyük bir heyecanla beklemektedir.


Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Tokat bereketli geniş bir havzada yer alan Yeşilırmak ile süslenmiş tarihi dokusu ile göz dolduran şirin ve sakin bir şehirdir. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi adını bir Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’dan alır. Tarihi dokusu hanları mağaraları gibi tarihi yerlere sahiptir, el sanatları işlemecilik gelişmiştir. Üniversite gölleri akarsuları ve doğası ile tarih kokan bir şehirdedir. Konum olarak orta Karadeniz’de yer alan üniversitenin şehre uzaklığı da yaklaşık olarak 9 km’dir. Üniversite bulunduğu konum dolayısıyla geniş bir coğrafya üzerinde olup pek çok fakülte ve yurdu da içinde barındırır. Tokat Gaziosmanpaşa üniversitesi bir kampüs üniversitesidir. 1992 yılında kurulan üniversite ekonomik, sosyal ve kültürel olarak teknoloji üretimi yapan bir üniversitedir.

Tokat Üniversitesi Neden Tercih Edilmeli ?

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi merkez kampüsü Taşlı çiftlik yerleşkesindedir. İçinde tıp fakültesinin de bulunduğu Ali Şevki Erek Yerleşkesi ve Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi ve ilçelerdeki yüksekokulları ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Aynı zamanda lisans üstü eğitimlerde bilim ve teknoloji önderliği içinde yürütülmektedir. 33 bin civarı öğrencisi olan üniversite tercih edilen bir üniversite olmayı, eğitimiyle başarmıştır. Green Metric kategorisinde dünyada 54. ülkemizde 2. üniversite olmuştur. Aktif ve dinamik bir üniversite samimi ve şirin bir şehir olması okulu tercih edilir kılmaktadır. Bilim ve sanat çerçevesinde oluşturduğu yapısı, dünya sıralamalarında üst sıralara çıkarmaktadır. 11 fakülte, 4 enstitü, 7 yüksekokul, 4 meslek yüksekokulu ve bilimsel araştırma merkezleri bulunmaktadır.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi gerek bilimi gerekse teknolojik ve sportif faaliyetleri ile tercih edilen bir üniversite olarak sürekli gelişmektedir. Barınma olanakları açısından kampüs içinde devlet yurtları, şehir merkezinde ve tabi ki ilçelerde de uygun imkanlar mevcuttur. Ulaşım problemi bulunmamakta, ilçelerden de üniversiteye ulaşım mümkün olmaktadır. 20.yy’dan bu yana seramiğin merkezlerinden biri olan Tokat, tarihi dokusu ile öğrencileri büyüler. Rahat bir yaşam sürmek, öğrenci canlısı bir şehirde üniversite okumak ve sosyal aktivite açısından da iyidir. Üniversite Şehrin gelişimi için büyük katkılar sağlamıştır. Doğası, kendine has iklimi ve çevre illere yakınlığı ile Tokat Gaziosmanpaşa üniversitesi tercih edilebilirdir.

Yorum Gönder

1 Yorumlar